Lidé
Ing. Kamil Prokeš, Ph.D.
Víno je pro mě láskou, životním stylem a neustálou výzvou k novému poznání, studiu a pokoře.
Vzhledem k tomu, že byla pro mě práce ve vinici a ve sklepě za mlada velmi zajímavá, vydal jsem se po absolvování Střední školy informatiky a spojů v Brně hned na studium oboru Vinohradnictví a vinařství, které jsem zakončil s vyznamenáním jako inženýr v roce 2009. Po získání červeného diplomu jsem pokračoval na Zahradnické fakultě v Lednici v doktorském studiu, které jsem ukončil v roce 2016 obhajobou disertační práce na téma šumivých vín. Nyní působím jako odborný asistent na Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Během svého studia jsem vyjížděl na četné vinařské stáže a konference do zahraničí (Německo, Rakousko, Itálie, Gruzie, Velká Británie, Francie, Slovinsko, Chile, USA, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a JAR).
Své získané teoretické znalosti a praktické poznatky nyní sdílím se studenty jako lektor na Vinařské akademii ve Valticích, Národním vinařském centru a Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity. Jsem držitelem senzorických zkoušek (zasedá na mezinárodních soutěžích za ČR), členem Unie enologů ČR a člen Komise expertů ministerstva zemědělství na SZPI pro hodnocení a zatřiďování vín. Mimo všechny odborné znalosti jsem také trojnásobný mistr z Mezinárodního mistrovství v sekání sektů – sabráži, a též držitelem osmi českých a jednoho světového rekordu v sabrage.
Během svého studia jsem působil jako sommelier v Národním salonu vín ve Valticích a později ve věhlasných moravských vinařstvích Réva Rakvice a Vinselekt Michlovský Rakvice. S bratrem jsme v roce 2007 založili vinařství Proqin, kde jsem se věnoval enologii a hlavně produkci šumivých vín klasickou technologií kvašením v láhvi. V roce 2015 přenechávám vinařství bratrovi a zakládám své vlastní vinařství s důrazem na minimální enologické zásahy, vysokou kvalitu a zachování terroir vyrobených vín.